Pensie alimentara pentru copil

18 мая 2020 90

Buna ziua. Ma numesc Alina, sunt din Romania si am fost casatorita cu un cetatean din Republica Moldova, din care a rezultat un copil care acum are 16 ani.
Suntem divortati de 10 ani, iar copilul a ramas la mine. Am ramas cat de cat in contact cu tatal fetitei, adica vorbim de 3, 4 ori pe an si ii spun mereu sa imi trimita ceva bani pentru copil pentru ca are necesitatile ei. Acum 2 ani am convenit cu el sa punem bani jumate-jumate pentru un aparat dentar al copilului de care are nevoie urgent. Primele 3 luni mi-a trimis 150 Euro, in rest pana acum, adica de 2 ani, nu am mai primit nimic. Tin sa mentionez ca in 10 ani de cand suntem divortati mi-a trimis cate 300 Euro pe an, plus ca 4 ani consecutivi nu a dat nici un semn. As vrea sa il dau in judecata pentru pensie alimentara, dar nu stiu cum se procedeaza din cauza ca noi nu am avut niciun proces din care sa rezulte ca copilul a fost incredintat mamei. Pur si simplu el a decis ca fetita sa ramana la mine si atat. Daca puteti sa ma indrumati cam ce as putea sa fac? Multumesc frumos.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Cum a avut loc divorțul?
Urmează să probați faptul că copilul se afla cu trai permanent la dumneavoastră, în context sa solicitați încasarea pensiei.

18 мая 2020