Pensie alimentara pentru copil

31 мая 2020 119

Buna ziua! Sotul meu plateste pensia alimentara pentru copilul din casatoria anterioara 25% din venit si pensie de intretinere fostei sotii care are grad de invaliditate. Intrebarea mea este: poate sotul sa-mi plateasca si mie pensie alimentara pentru copil, fiind oficial casatoritii? Sau cum sa procedez in cazul dat ? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pai daca nu prezintă careva intenții sau acțiuni de grijă față de copil, participare la cheltuieli și altele, puteți solicita încasarea unei sume, doar că dacă nu se soluționează amiabil, o asemenea obligație o poate impune doar hotarirea instanței de judecată.
Oferiți detalii pentru informații mai concrete.

1 июня 2020