Pensie alimentara, tatal decazut din drepturile parintesti

3 августа 2020 149

Buna ziua. Tatal este decazut din drepturile parintesti, dar i se cere sa plateasca copilului pensie alimentara pana la 18 ani. S-a acumulat o suma destul de mare, dar problema este ca el nu lucreaza in Republica Moldova si mai are 2 copii din casnicia actuala. Banuesc ca trebuie sa i se faca recalcul la suma pe care o are de achitat in contextul in care mai are 2 copii din casnicia actuala. Va rog un sfat: cum se procedeaza? Mersi.

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Юрисконсульт

Bună ziua Svetlana,

Conform Art. 74(1) al Codului Familiei, părinţii sunt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material. Respectiv, indiferent dacă a fost sau nu decăzut din drepturi părintești, părintele este obligat să-și întrețină copilul minor.

Referitor la calculul pensiei de întreținere, la... mai detaliat Art. 75(1) se adaugă că pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii. Aceasta poate fi micşorată sau majorată de instanţa judecătorească, ţinându-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.

Mult succes!

4 августа 2020