Pensii alimentare pentru copil

10 июля 2020 138

Sunt cetățean al Republicii Moldova și achit pensie alimentara pentru copil aici în Republica Moldova. În același timp, dețin și cetățenia română (inclusiv pașaport). Poate fosta soție sa ceară pensie alimentara și pe teritoriul României?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Depinde, daca este dispus incasarea in suma fixă, atunci nu poate fi încasat mai mult decit e prevăzut, daca e in forma procentual din venituri, atunci poate incasa daca identifica existența de venituri.
Totusi pentru a fi posibil incasarea in RO, urmeaza a fi recunoscută hotarirea din MD in RO, cu... mai detaliat incasarea fortata acolo.
Executorul din MD nu are care posibilitati peste hotarele MD.

11 июля 2020