Pentru ca am plecat de la locul accidentului fara sa sun la politie o sa fiu amendat eu?

7 ноября 2018 246

Am avut un accident minor, de fapt o zgarietura pe bara din fata. Am discutat cu celalat sofer implicat si am inteles ca nimeni nu-si recunoaste vina si ne-am inteles sa mergem la un autoservice ca sa evaluam pagubele. Eu am ajuns la locul unde ne-am inteles, am asteptat 20 minute si vazand ca nu mai vine, am plecat acasa. Telefonul imi era descarcat si n-am sunat la politie, dar si pagubele nu erau asa de mari. Peste 2 ore sunt chemat la politie si acolo imi spun ca eu sunt vinovat pentru ca am plecat de la locul accidentului. Mentionez ca al doilea participant a scris in declaratie ca ambii ne-am pornit spre autoservice, dar eu am disparut din vazul lui si am plecat mai departe.

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, aceasta fapta se sancţionează cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 2 la 3 ani sau cu arest contravenţional pe un termen de la 10 la 15 zile.

8 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Ar trebui sa angajati un jurist pentru a contesta procesul verbal.
O soluție ar putea fi noțiunea dată în Regulamentul circulației rutiere, prin care s-ar putea demonstra că nu a avut loc un accident rutier , având în vedere ca nu au fost pagube materiale:

accident în traficul rutier − eveniment produs... mai detaliat ca urmare a încălcării normelor de siguranţă a traficului rutier, în care au fost implicate unul sau mai multe vehicule aflate în circulaţie pe drumul public, în urma căruia a rezultat vătămarea sănătăţii, integrităţii corporale, decesul uneia sau a mai multor persoane ori a fost cauzat un prejudiciu material;

De asemenea, poate fi invocat și art. 18 Cod Contravențional.

8 ноября 2018
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Eu aş merge pe ideea lipsei scopului contravenţional în calitate de semn constitutiv al contravenţiei de părăsire a locului accidentului rutier; or, pentru a fi imputabilă fapta de părăsire a locului accidentului rutier este obligatoriu ca făptuitorul să urmărească drept scop, prin plecarea de la locul accidentului rutier, eschivarea de... mai detaliat la identificarea sa, în calitate de potenţial conducător vinovat în producerea accidentului rutier, precum şi eschivarea de la activitatea de investigare obiectivă şi mupliaspectuală a circumstanţelor în care a avut loc accidentul rutier. Înţeleg că în speţă, nu a-ţi intenţionat să vă eschivaţi de la stabilirea circumstanţelor reliefate mai sus (cel puţin acest lucru poate fi confirmat de către celălalt conducător auto).

9 ноября 2018