Pentru cazier juridic - viza de resedinta sau domiciliu

6 мая 2019 38

Buna ziua. Fiul meu cu viza de sedere in Italia de 13 ani are nevoie de cazier juridic pentru perfectarea documentelor italiene si pentru perfectarea buletinului moldovenesc deja expirat. In Moldova nu avem resedinta de 2,5 ani, fiul meu nu a mai fost in Moldova din 2015, cand avea 16 ani. Va rog frumos, am cateva intrebari.
1. Pentru a face cazierul in Moldova este nevoie de:
a) resedinta sau adresa de domiciliu?
b) care este termenul temporar minim?
2. Cazierul moldovenesc se elibereaza:
a) numai in Moldova ?
b) sau se poate avea si la Consulatul MD din Italia (ca cetatean al MD cu resedinta peste hotare), avand in vedere faptul ca de la 16 ani el nu a mai fost pe teritoriul MD? (demostrabil prin vizele de frontiera din pasaport), respectiv nu putea avea probleme juridice sau penale.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Din cîte cunosc se elibereaă doar în MD
vedeți pagina comenzi online
https://servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=b60f9e3e-8405-4535-aeba-015b54423588#
de reșendință/viză nu e necesa, vedeți pagina web, sunt identificați toți pașii de urmat.

7 мая 2019