Pentru un cetatean strain e iterzis ciircularea cu geamuri fumurii?

26 марта 2018 158

Salut! E vorba de un cetatean al Rep. Moldova, in acelasi timp e cetatean al Republicii Portugalia, locuieste in Portugalia si in Moldova vine o data la 2-3 ani. Deci automobilul, pasaportul, permisul, totul e portughez. Pelicula aplicata pe geamuri, respectiv din spate si fata au cod care este inregistrat in pasaportul automobilului. Multumesc.

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Luind in consideratie faptul ca automobilul se afla in regim de trafic international, rezulta ca acesta urmeaza sa se conformeze standardelor impuse de UE.
Drept urmare, persoana care conduce un vehicul aflat in tranzit, "in mod normal" nu ar trebui sanctionata.

Informatii suplimentare cu privire la aspectele ce tin de... mai detaliat standadrele internationale le puteti gasi in articolul de mai jos:
http://www.autoexpert.md/utile/geamurile-umbrite-sunt-oficial-permise-republica-moldova-iata-ce-spune-legea/

3 апреля 2018