Perchizitionare pe strada

12 мая 2020 50

Buna! Ma plimbam in parc cand doi agenti ma opresc si imi cer sa le arat ce am in buzunare si rucsac. Are dreptul politia sa ma perchizioneze asa din senin, fara ca eu sa fiu suspect? Daca da, atunci in ce circumstante? Trebuie sa imi prezinte o "hartie" care ma obliga sa ma supun perchizitiei sau nu? Doar politistii au dreptul sau si altii, gen carabinieri, soldati?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Dl. Max, ca atare numai colaboratorii de poliție sînt în drept să pechizioneze cetățenii, dacă sînt suspecții. În caz dacă este pornită o cauză penală, colaboratorii de poliție trebue să dispună de încheierea judecătorului de instrucție, să petreacă o așa acțiune penală. Dacă DVS o să vă mai întîlniți cu... mai detaliat așa cazuri, DVS sînteți în drept să ceriți de la polițiști să se legimiteze, adica să prezinte legitimația ( удостоверение) , ca DVS să faceți înregistrare polițistului, în caz dacă ei refuză, DVS sînteți în drept să nu vă supuneți lor.

13 мая 2020