Perfectarea actelor de proprietar asupra bunurilor imobile după decesul persoanei care nu a lăsat testament

15 марта 2022 88

Bună ziua. Sora a decedat fără lasa un testament, au rămas ca moștenitori 5 frați. Patru din ei vor sa renunte la cota lor parte. Care sunt actele necesare în condițiile în care 3 sunt în Rusia cu pașapoarte rusești, iar unul se află în Anglia cu pașaport românesc.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Laura, în caz dacă frații se renunță la partea lor, ei trebuie să se deplaseze la ambasadele țării noastre în țările, unde se află frații să să perfecteze un acord la notar, precum că ei se dezic de partea lor în favoarea cui ? Adi ca se indică în... mai detaliat favoarea cui din frați. Mai apoi se întocmește o cerere de chemare în judecată de intra în posesia averii rămase.

15 марта 2022
  • Адвокат

Depinde când a decedat. Dacă până în data de 01.03 2019 - e o procedură. Dacă după - alta.
Dacă a decedat recent - grăbiți-vă. Legea prevede termen pentru renunțarea la masa succesorală, dacă-l omiți - ai umblătură multă și cheltuieli suplimentare

15 марта 2022