Perfectarea actului de divort la distanta

20 мая 2021 21

Buna ziua. Instanta de judecata a desfacut casatoria, iar dupa 30 zile hotararea a devenit irevocabila. Unul din fostii soti, insa, se afla peste hotare si nu poate reveni in Republica Moldova pentru a perfecta si ridica certificatul de divort. Poate sa inregistreze si sa primeasca actul de divort aflandu-se in afara RM?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Natalia, se poate. Trebue să angajeze o persoană prin procură de aces la Organul Stare civilă sau la Agenția servicilor publice.

21 мая 2021