Permis de conducere

1 июля 2021 203

Buna ziua. Detin permis de conducere moldovenesc care a fost retinut in Romania. Eu pot solicita in Republica Moldova un duplicat ca sa pot circula in Moldova? In Romania stiu ca nu pot, dar pe teritoriul Republicii Moldovei voi putea? Multumesc!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Salutare Tudor, pentru ce fapte vi s-a reţinut permisul de conducere cunoaşteţi doar dvs.
Orice permis care este ridicat de o autoritate din afara țării este trimis în Republica Moldova. Cetățeanul trebuie să cunoască că în cazul în care îi va fi suspendat permisul acesta va fi trimis autorităților moldovenești. Urmează... mai detaliat că dvs să apelaţi la ASP sau la autoritatea care v-a emis permisul şi să solicitaţi informaţiile necesare, sau adresaţi o scrisoare către autorităţile din România să vă ofere detalii despre permisul dvs.

Succes!

30 июля 2021