Permis de conducere nul!

31 октября 2019 100

Buna ziua! Am fost oprit pentru un control de acte si in acel moment nu aveam permisul de conducere la mine! Baza de date a agentului a aratat ca permisul de conducere este nul si mi-a intocmit proces in marime de 40 u.c. + automobilul parcat la parcarea speciala! Acasa am verificat si am vazut ca am o luna si jumatate de cand am implinit 10 ani de la data eliberarii actului! Nu vad motive de a fi tras la raspundere in baza acelui articol, doar nu sunt privat de dreptul de a conduce sau nu detin un permis! Actiunile agentului sunt prevazute de legislatie? Unde ma pot adresa?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Permisul de conducere este valabil pina la data indicata pe el.
Din data expirarii, permisul nu mai este VALABIL.
Daca permisul nu este valabil, persoana se calfifica ca fiind “fara permis”.
De aceea, sanctiunea aplicata in baza art. 231 Cod Contraventional, in cazul expirarii termenului de valabilitate a permisului,... mai detaliat este intemeiata.

21 ноября 2019