Permis de conducere pentru a conduce motocicleta

23 апреля 2021 49

Buna ziua! Este necesar sa detin permis de conducere pentru a conduce o motocicleta cu capacitate cilindrica de 49 cm3? Daca nu detin permis de conducere, ce amenda risc sa primesc? Conform carui articol ? Multumesc frumos anticipat!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Salutare Petru, conform modificărilor survenite în legislaţie, conform HG162 din 11-03-2020, deţinerea permisului de conducere pentru motocicletele (ciclomotoarele) care nu depăşesc capacitatea cilindrică de 50cm3 sau 4kW este obligatorie.
În caz de stopare de către agenţii de patrulare, conform art. 231 alin. (2) din Codul Contravenţional veţi fi tras la... mai detaliat răspundere.
Conducerea vehiculului fără permis de conducere sau dovada înlocuitoare, cu
drept de circulație, a permisului (cu excepţia conducerii în cazul instruirii, în prezenţa
instructorului) sau conducerea în decursul termenului de aplicare a măsurii de siguranţă
privind ridicarea provizorie a permisului de conducere a mijloacelor de transport
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.
În unele cazuri agenţii pot să vă ridice (evacueze) unitatea de transport la parcarea specială.
Succes!

5 мая 2021