Permis de conducere pentru altă categorie

31 января 2023 25

Bună ziua. Am 17 ani și dețin permis de conducere pentru categoria A1. Ce se poate întâmpla dacă șofez un automobil înmatriculat pe numele meu? Se vor aplica în acest caz prevederile privind 15 puncte de penalizare și suspendarea permisului, dacă m-aș afla la prima încălcare? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Victor.
Sfatul meu ar fi să nu urci la volan dar decizia îţi aparţine.

Codul contravenţional prevede:

Articolul 231. Conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce vehicule

(1) Conducerea vehiculului deținând dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare

se sancționează cu amendă de la 18 la 30... mai detaliat de unități convenționale.

(2) Conducerea vehiculului fără deținerea dreptului de a conduce vehicule (cu excepţia conducerii în cazul instruirii, în prezenţa instructorului) sau conducerea în decursul termenului de aplicare a măsurii de siguranţă privind suspendarea dreptului de a conduce vehicule

se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.

31 января 2023