Permis englez

8 мая 2018 127

Este stabilită vreo perioada de folosire a permisului englez in Republica Moldova?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Andrian.

Nu, legislația Republicii Moldova nu prevede expres cât timp se poate de circulat pe teritoriul țării cu permis de conducere străin.

Totuși, iată ce prevede Regulamentul cu privire la permisul de conducere, organizarea şi desfăşurarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere şi condiţiile de admitere la traficul rutier la pct.... mai detaliat 21:

Pentru conducerea autovehiculelor pe drumurile publice, titularii permiselor de conducere eliberate de alte state, care îşi stabilesc domiciliul sau reşedinţa în Republica Moldova, sunt obligaţi să solicite autorităţii competente preschimbarea acestora cu documente similare ale Republicii Moldova, în termen de maximum 6 luni.

O zi bună.

11 мая 2018