Permis european!

2 мая 2018 25

Am permis european (Israil) fara sa fi avut vreodata permis moldovenesc, dar reședinta o am in Moldova. Este vreo problema daca conduc cu el in Moldova?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Nu, nu e o problema. Cu toate acestea, in cazul in care va aflati pe teritoriul unui stat strain mai mult de 90 de zile (inclusiv state member UE), atunci urmeaza sa va schimbati permisul. Totodata, ar fi bine sa aveti acte care ar putea confirma resedinta permanenta in... mai detaliat Israel.

In Romania, permisele de conducere române şi israeliene sunt acceptate pe teritoriul celeilalte ţări pe o perioadă de 90 de zile. După această perioadă este necesară schimbarea lor (cu permise româneşti, respectiv israeliene) fără examen: se predau permisele anterioare şi se obţin permise noi, locale (permisele emise de celălalt stat vor fi remise statului emitent de către autorităţile care le reţin/preschimbă).

3 мая 2018