Permis românesc preschimbat

26 июня 2018 266

Buna ziua. Dețin un autoturism înmatriculat în Romania, cu care am depășit termenul de ședere de 180 zile. Am cetățenie românească (buletin și de curind am dat la preschimbarea permisului de MD in RO). Pot sa ies din tara cu permisul preschimbat? Sau e necesar să fie romanesc original?
Cam cât durează procedura de preschimbare?
Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
prin permis preschimbat ai în vedere eliberarea celui romînesc în baza permisului moldovenesc?
daca este așa, nu ai nici o problemă, aceste permise sunt perfect valabile pentru a fi folosite pe intern cît și în afara țătii.
Pentru a avea permis original Romînesc, dacă nu mă înșel, urmează să treci școala... mai detaliat și examenele în Romînia, precum s-a făcut în Moldova.

29 июня 2018