Permis suspendat

1 сентября 2020 337

Buna ziua. In 2018 mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 2 ani pentru pentru parasirea locului accidentului. Am auzit ca in 2019 a fost adoptata o lege noua, potrivit careia cei carora le-a fost suspendat permisul pentru o perioada de la 2 ani in sus, trebuie sa sustina examenul din nou. Eu am fost pedepsit mai inainte ca aceasta lege sa fie adoptata. Eu trebuie sa sustin acum examenul?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, Veaceslav.

Puteți să nu vă faceți griji în acest sens, or în cazul dumneavoastră se aplică legea în vigoare de la momentul comiterii contravenției (respectiv legea din 2018). Prin urmare, nu va trebui să susțineți din nou examenul.
Mai mult, examenul urmează a fi susținut din nou în cazul... mai detaliat în care a fost anulat permisul de conducere, dar pentru părăsirea locului accidentului rutier nu se anulează permisul de conducere.

4 сентября 2020