Persoana garant

8 августа 2019 148

Bună. Sunt persoana garant la un leasing. Acum eu vreau sa iau un credit, dar banca îmi refuza suma cerută din aceasta cauza. Pot ruga debitorul sa schimbe persoana garant?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Răspunsul la întrebarea ridicată de către Dvs îl ragasit în Codul civil la articolul expus mai jos:
Articolul 1646. Cererea fidejusorului de a fi eliberat
(1) Fidejusorul care a oferit o garanție la cererea debitorului sau cu consimțămîntul expres ori prezumat al debitorului poate cere debitorului să... mai detaliat determine eliberarea sa:
a) dacă debitorul nu a executat obligația garantată la scadență;
b) dacă debitorul este în incapacitate de plată sau a suferit o diminuare substanțială a patrimoniului; sau
c) dacă creditorul a inițiat o acțiune pe temeiul fidejusiunii împotriva fidejusorului.
(2) Eliberarea se consideră acordată și prin acordarea unei garanții adecvate.
(3) Fidejusorul nu poate fi eliberat de fidejusiune fără ca creditorul să renunțe expres la ea.

9 августа 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Puteți să vă eliberați de fidejusiune doar cu condiția că creditorul acceptă iar debitorul prezintă creditorului o garanție nouă de aceiași valoare (ex. Un fidejusor nou cu istorie creditara si situație financiară nu mai rea ca a Dvs.).

9 августа 2019