Peste 9 luni de la vanzarea casei, cumparatorul cere rezilierea contractului de vanzare-cumparare

8 августа 2019 88

Buna ziua. Peste 9 luni de la vanzarea casei, cumparatorul cere rezilierea contractului de vanzare-cumparare, pe motiv ca a depistat defecte ale casei despre care nu a fost informat. El nu a cerut informatii despre constructia casei. A avut acces in toata casa. Ce putem face in acest caz?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Aveti optiunea de a accepta notificarea de rezolutiune - ceea ce va presupune faptul ca Dvs restituiti banii iar casa revine in proprietatea Dvs, sau sa refuzati notificarea si daca cumparatorul se va adresa in judecata - sa demonstrati ca cumparatorul a cunoscut despre viciu, sau... mai detaliat ca nu exista viciu, sau ca nu ati ascuns viciu.

19 августа 2019