Plata cautiunii la executare

22 ноября 2018 45

Salut tuturor!
Suntem intr-un proces de executare si am platit cautiune, dar am si contestat actele de decizie a executorului. Paralel avem si un recurs depus pe fond. Conform Codului de executare (art.78), executorul este obligat sa suspende executarea titlului executoriu. Acum executorul trebuie sa suspende automat executarea sau trebuie sa scriem o cerere in acest sens, caci presupunem ca ar dori foarte tare sa continue executarea?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Daca va referiti la faptul ca ati contestat actele executorului, si pentru aceasta ati depus cautiune - atunci suspendarea are loc in baza Incheierii executorului judecatoresc (art. 66(1) si 78 (5) CE). Solicitati emiterea unei astfel de Incheieri, iar executrul este obligat sa o emita, refuzul fiind pasibil de contestare,... mai detaliat inclusiv la Uniunea Executorilor, sub aspect disciplinar.

22 ноября 2018

Va multumesc!

24 ноября 2018