Plata pensiei alimentare pentru copil

27 марта 2023 118

Bună ziua. Am de achitat pensie alimentară copilului pentru 6 luni în urmă. Mă aflu peste hotare și fosta soție a apelat la executor, care m-a dat în căutare. Acum nu știu la ce să mă astept. Am cetățenie română și sunt stabilit peste hotare cu munca. Dacă mă duc acasă ca să rezolv cumva problema, nu sunt sigur peste cât timp mă pot întoarce, ce bani o să am de achitat și cum în genere ar fi mai bine să procedez în această situație. Dați-mi un sfat, vă rog! Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Puteți transfera banii executorului pentru a închide datoria. Respectiv se va anula și măsura de dare în căutare.

28 марта 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Darea în căutare de către executor este o procedură care presupune căutarea dumneavoastră de către Poliţie,nu pentru a vă reţine ci pentru a vă înmîna citaţie de prezentare la executor.
Pentru a nu avea bătăi de cap, luaţi legătura cu executorul care are în gestiune cazul dumneavoastră. Achitaţi prin transfer... mai detaliat sima datorată şi în continuare achitaţi lunar pensia.
referitor la cît trebuie să achitaţi... suma lunară a pensiei este în hotărîrea judecătorească la această sumă adăugaţi 10% onorariul executorului+încă 1-2mii plată unică pentru procedura de executare (căutarea dumneavoastră, gestionarea dosarului de executare, etc)

28 марта 2023