Plata pentru serviciile avocatului

1 октября 2020 72

Salut. Am contractat un avocat pentru asistenta, consiliere si reprezentare juridica. Contractul semnat continea 2 puncte, iar suma totala a constituit 600 Euro, cate 300 Euro pentru fiecare punct, Am achitat cu titlu de avans 300 Euro. Primul punct din acest contract a fost executat, dar cu greseli pe partea procedurii, fapt ce a rezultat in cheltuieli suplimentare (pentru a perfecta documente si a le expedia de peste hotare). Avocatul a pregatit textul unui document pentru a purcede la indeplinirea punctului 2 din contract, dar astepta din partea mea un document. Consultindu-ma cu un jurist, am fost sfatuit sa nu purced mai departe cu punctul 2 pentru ca nu are rost. Am informat avocatul ca imi trebuiesc documentele ce imi apartin si nu mai doresc sa executam punctul 2 din contract din urmatoarele motive: greseala initiala care a cauzat cheluieli suplimentare si inutilitatea punctului 2. El mi-a spus ca trebuie sa-i achit 250 Euro pentru punctul 2 din contract si are tot dreptul sa tina la el documentele pana nu achit, Eu, insa, nu sunt de acord sa-i achit. In contract scrie ca pentru punctul 2 se achita 300 Euro in cel mult 5 zile lucratoare din momentul eliberarii certificatului. El a zis ca ma da in judecata, Va rog mult, cum sa procedez?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna, d-na Lilia în contract este stipulat, dacă apar divergențe cum se rezolvă ele.

2 октября 2020