Plecare cu copilul minor în vacanță

17 марта 2021 30

Buna ziua. Am un copil de 1 an și 3 luni, sunt in proces de divorț cu tatăl copilului. Atât eu, cât și copilul purtăm numele de familie a soțului. Vreau să plec în vacanță pe 10 zile peste hotare. Am voie sa scot copilul din țară fără acordul soțului?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Dacă copilul dispune de pașaport biometric atunci o să vă permită traversarea frontierei. Nu pot să mă expun asupra situației cum ve-ți intra sau ieși în/din țara unde plecați deoarece în practică sunt diferite cazuri.

18 марта 2021