Plecarea cu copilul la odihna in situatia cand parintii sunt divortati

19 мая 2021 29

Bună ziua! Sunt divorțat si am din acea casatorie o fetita de 6 ani. Vara aceasta vreau sa plec la odihna peste hotare cu fata. De ce documente am nevoe la vama? Am nevoie de acordul notarial al mamei copilului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Ideal, pentru a evita careva aiureli din partea unor reprezentanți a poliției de frontieră inclusiv de peste hotare, mama poate întocmi la notar o declarație prin care oferă acordul la deplasarea copilului la odihnă. Totuși, la moment, nu se solicită la ieșirea din țară dacă minorul este însoțit de... mai detaliat unul dintre părinți

Detalii privind regimul de trecere a frontierei puteți obține de la poliția de frontieră, sunt receptivi.

19 мая 2021