Plecarea de la domiciliu la 18 ani

11 апреля 2019 1300

Bună ziua. Sunt fată și deja am împlinit majoratul. De ceva timp vreau să plec de acasă și să locuiesc cu prietenul meu. Menționez că în urmă cu vreo 2 luni pe când încă eram minoră am încercat să fug de acasă tot cu prietenul meu, noi doi foarte mult dorind să fim mereu împreună. Atunci nu ne-am gandit la consecințe si părinții mei s-au adresat la poliție și m-au căutat și m-au găsit. I-au deschis un dosar prietenului meu în acele zile cât eram eu acasă, ceva gen cum ca el m-a luat de acasa cu forța și mai multe învinuiri. După cca 48 h în care nu am fost acasă, tatăl meu a vorbit cu prietenul meu și l-a impus sa mă aducă acasă. M-a adus, și apoi am mai vorbit cu părinții și ne dădeau voie să ne întâlnim pur și simplu pe lângă casă, să stăm un pic când doream. Apropo, dosarul prietenului meu a fost închis când am fost readusă la domiciliu Întrebarea mea este următoarea. Acum eu deja fiind majoră și plecând la prietenul meu de acasă poate să îmi facă legea ceva? Și încă ceva. Tatăl meu deja mi-a zis că dacă mai plec odată de acasă chiar și majoră, (pentru el asta nu contează, crede ca sunt încă copil) o să ne facă probleme și nu o să ne lase în pace. A zis că îi va redeschide dosarul din nou iubitului meu (a zis că timp de 3 ani poate face asta) și că va face tot posibilul ca el să ajungă la închisoare, că el are legături, etc. Sau a zis că îl va bate tare. Vreau să-mi spuneți, vă rog frumos, cum să procedez în situația dată, poate să îi facă ceva prietenului meu? Poate reînnoi dosarul acela? Cum să procedăm, noi ambii vrem ca eu să mă mut la el. Vă rog frumos să mă ajutați, am mare nevoie.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Emilia

Odată ce ați atins vârsta majoratului sunteți în drept singură să vă decideți soarta în totalitate și sunteți pasibilă de răspundere absolut pentru orice decizie pe care o luați, precum sunteți responsabilă și de consecințele deciziilor luate.

Tatăl Dvs. nu-i mai poate face nimic prietenului Dvs.

11 апреля 2019