Poartă vreo răspundere administratorul SRL?

4 декабря 2018 260

Buna ziua. In urma unui control planificat, FISC-ul a scos suma de 10.000 lei pusă la cheltuieli de către SRL X. Poartă vreo răspundere în cazul dat administratorul SRL?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Cristina,
Administratorul este mereu responsabil.
Încercați să contestați decizia acestora și argumentați bine poziția cu motive în fapt raportate la argumente în drept.

4 декабря 2018
  • Юрисконсульт

Bună ziua Cristina,

În conformitate cu art.72 alin(4) din legea Nr. 135 din 14.06.2007 cu privire la SRL, administratorul asigură ţinerea contabilităţii societăţii, precum şi a registrelor societăţii prevăzute de lege şi de actul de constituire, şi informează asociaţii cu privire la starea de lucruri şi la gestiunea societăţii.

În exercitarea... mai detaliat atribuţiilor sale, administratorul trebuie să dea dovadă de diligenţă şi loialitate.

Art. 76 alin. (1) din legea menționată supra prevede că administratorul societăţii poartă răspundere materială deplină pentru prejudiciile cauzate de el societăţii, inclusiv prin plăţi ilegale făcute asociaţilor.

Respectiv administratorul poate purta răspundere în cazul Dvs.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

5 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Ce prevede decizia Fisc? Corectarea cifrelor din darile de seama?
Sau restiuirea sumei respective la buget?

In primul caz, responsabil este contabilul. Daca nu aveti contabil, responsabil este administratorul. Responsabilitatea presupune obligatia de a corecta darile se seama respective (nu obligatia de a achita din sursele proprii 10000... mai detaliat lei).

In al doilea caz, responsabilitatea este a SRL-ului, la aceasta etapa.
Deci suma trebuie restituita din contul intreprinderii.
Doar daca va exista o decizie a fondatorului/asociatilor privind recuperarea prejudiciului respectiv de la administrator,
atunci poate aparea responsabilitatea acestuia.

6 декабря 2018