Poate angajatorul sa-mi schimbe functia si graficul de munca pana la 20:30 dupa concediul de ingrijire a copilului?

24 декабря 2019 30

Poate angajatorul sa-mi schimbe functia si graficul de munca pana la 20:30 seara dupa concediul de ingrijire a copilului? Mentionez ca am un copil de 3 ani care merge la gradinita. Angajatorul nu mai are nevoie de angajat in functia mea (programul de lucru era 9-18). Acum imi propune alta functie cu grafic intre 7-20:30. Daca nu accept, insista sa ma eliberez pentru ca nu are ce sa-mi propuna. Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Fără acordul dvs nu poate să vă instituie într-o altă funcție și alt grafic de muncă.

În cazul dvs angajatorul vă poate concedia potrivit art. 86 lit.c) reducerea numărului sau a statelor de personal din unitate.

Astfel urmează dvs să decideți dacă acceptați noile condiții de muncă și continuați raportul.

25 декабря 2019