Poate angajatul să fie concediat în timp ce se află în concediu de paternitate?

23 мая 2023 25

Bună ziua. Soțul a fost angajat ca șofer într-o firmă de transport care aparține unei rude. Timp de 5 ani soțul nu a primit salariu, acesta a rămas rudei menționate, pentru că așa a fost înțelegerea între ei. Acum un an soțul a depus cerere de concediu de paternitate pentru o perioadă de 3 ani. Banii pentru concediu nu i-a primit, iar astăzi am aflat că soțul a fost concediat. Care sunt soluțiile noastre? Este posibil să facem ceva?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Conform Codului muncii nu se permite concedierea salariatului în timpul concediului paternal, însă concediul dat se acordă pe o perioadă de maxim 14 zile calendaristice.

Trebuie să analizăm actele și toate circumstanțele pentru a identifica o soluție.
Pentru mai multe detalii puteți să mă apelați la nr. 068769517.

24 мая 2023