Poate compania de microfinantare sa ma dea in cautare la politie?

11 мая 2023 150

Buna ziua. De 45 de zile nu am achitat rata la creditul luat de la o companie de microfinantare. Creditorul a desfacut contractul si m-a avertizat ca in caz ca nu sting integral datoria, ma va da in cautare la politie. Ce sa fac si cum sa verific care este situatia?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Creditorii (compania de microfinanţare) nu poate să vă anunţe în căutare.

12 мая 2023
  • Юрисконсульт

Buna Victor, poliția nu poate să se ocupe cu creditorii pentru a vă anunța în căutare, cum republicană așa și internațională, e NON SENS.

12 мая 2023