Poate copilul să pretindă pensie alimentară de la tatăl său daca e deja la majorat, însă e studentă?

28 сентября 2019 115

Sunt recăsătorita si am doi copii. Fiica cea mai mare este, începînd din acest an, studentă la secția cu taxă în Chișinău. Tatăl biologic refuză să mai ajute copilul, fiindcă e deja la majorat. Are 18 ani. Poate pretinde copilul meu in continuare pensie alimentară? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Codul familiei prevede obligația părinților de a-și întreține copiii minori și copiii majori inapți de muncă.
În cazul Dvs. copilul este sănătos (nu este încadrat în vreun grad de dizabilitate) pentru a avea temei să pretindă încasarea pensiei de întreținere de la tatăl său fiind majoră.

28 сентября 2019