Poate fi impus fostul sot sa achite datoria la plata pensiei limentare?

7 июля 2020 130

Fostul sot e decazut din drepturi parintesti, iar actualul sot a infiat copilul. S-au acumulat datorii la plata pensiei alimentare pana la infiere pentru mai mult de 2 ani. Executorul invoca diferite motive ca sa taraganeze recuperarea acestor datorii. Cum poate fi impus fostul sot sa achite datoria? Este adevarat ca oricum trebuie sa achite pensia alimentara pana la implinirea de catre copil a varstei de 18 ani?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da, decăderea din drepturile părintești nu oprește obligația tatălui de a achita pensia de întreținere a copilului minor.

Adresați-va în scris cu o cerere către executorul judecătoresc pentru a efectua un calcul al restanțelor și să dispună printr-o încheiere achitarea acestora de către soț prin aplicarea tuturor mijloacelor de asigurare... mai detaliat posibile și eficiente.

La caz, să aplice mijloace asigurătorii mai aspre dacă cele inițiale n-au avut efect cum ar fi interdicție de a părăsi țara, sau de a perfecta acte.. totodată înstrăinarea bunurilor fostului dvs soț intru recuperarea datoriilor.

În cazul în care executorul nu participă activ la procedura de executare și nu efectuează măsurile de rigoare, va puteți adresa cu o plîngere pe numele acesta către CNEJ.

8 июля 2020