Poate fi învinuită de favorizarea infracțiunii o rudă de gradul 2?

15 ноября 2022 28

Bună ziua. Fratele meu a fost condamnat pentru omor. Pot eu să fiu învinuită de favorizare, dacă am discutat cu fratele înainte ca acesta să fie reținut de poliție, dar nu cunoșteam ce i se încriminează?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Elena,nu poâifi trasă la răspundere penală conform Codului penal Articolul 49. Favorizarea

Favorizarea infractorului, precum şi tăinuirea mijloacelor sau instrumentelor de săvîrşire a infracţiunii, a urmelor acesteia sau a obiectelor dobîndite pe cale criminală atrag răspunderea penală, în condiţiile art.323, numai în cazul în care nu au fost promise din... mai detaliat timp.

16 ноября 2022