Poate instata de judecata sa-i puna sotului interdictie de a parasi tara?

22 февраля 2019 127

Sunt data in judecata pentru neachitarea unui credit. Sotul nu are atribitie la acest credit, dar are credit la aceeasi companie de microfinantare si plateste regulat. Poate instata de judecata sa-i puna sotului interdictie de a parasi tara in asa caz?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună seara!

Interdicție de a nu părăsi țara reprezintă o măsură de asigurare a executării hotărârii judecătorești și se aplică față de persoana care trebuie să execute hotărârea.

Respectiv, până când nu va fi o hotărâre a instanței de judecată, iar aceasta nu va fi transmisă spre executare unui executor judecătoresc -... mai detaliat nu poate fi aplicată interdicția de a nu părăsi țara.

Mai mult, dacă se va aplica această interdicție, atunci numai în privința Dvs., deoarece Dvs. sunteți persoana care urmează să execute hotărârea judecătorească.

22 февраля 2019