Poate o persoană împuternicită prin procură să ridice pensia unei persoane care nu se află în țară?

22 октября 2020 11

Bună ziua. Părinții mei sunt pensionari și au o vârstă înaintată. Anul trecut, inainte de perioada rece a anului, au fost luați peste hotarele țării de către copii și în luna aprilie urmau să revina acasă, dar din cauza pandemiei bilete lor au fost anulate si toate zborurile suspendate, Ei intră în categoria de persoane cu risc sporit în aceste circumstanțe și noi încercăm să-i protejăm. Ambii nu și-au ridicat pensia din luna noiembrie 2019, Cum putem rezolva această situatie, fără ca parintii să se deplaseze în tară? Poate cineva împuternicit prin procură să ridice pensiile? Dacă nu, spuneți-mi, vă rog, ce se întâmplă cu pensiile lor dacă nu le ridică mai mult de 12 luni. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Prin procura notariala e posibil, sau procură de la ambasada.

23 октября 2020