Poate primaria sa-mi interzica sa pun transportul pe marginea rapii?

26 октября 2018 25

Daca sunt 2 drumuri oficiale despartite de o rapa, poate primaria sau altcineva sa-mi interzica sa pun transportul pe marginea rapii fara ca sa impiedic circulatia pe drum? Inteleg ca este terenul primariei, dar sunt 2 drumuri si rapa aia a fost nivelata de mine si acum primarul a decis sa fie drum pe acolo - sa uneasca aceste 2 drumuri. Cel mai tare ma deranjeaza faptul ca se face o curba sunt copii minori care conduc fara permis si respectiv imi fac griji pentru singuranta familiei mele. Pot face ceva si cum anume? Multumesc!

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Solicitaţi decizia prin care s-a hotărît deschiderea circulaţiei pe porţiunea dată de teren şi, atacaţi decizia dată în instanţa de contencios administrativ, conform art. 277, Codul de Procedură Civilă:

Articolul 277. Acţiunile în contenciosul administrativ
Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept, recunoscut de lege, de... mai detaliat către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionare în termen legal a unei cereri se poate adresa instanţei judecătoreşti competente pentru anularea actului, repunerea în drept şi repararea prejudiciului.

Servus

12 декабря 2018