Poate proprietara apartamentului, mama mea, să-l vândă dacă vrea?

16 мая 2019 117

Daca proprietara casei, mama mea, vrea să vanda apartamentul, poate ea să facă această dacă suntem înscriși în el eu si sora mea mai mica? Si cit ne revine nouă? Poate proprietara apartamentului să dea afară pe cineva care e înscris în el?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

În dependenţă de natura bunului (apartamantului), în cazul în care este bun în devălmăşie, nu poate vinde fără acordul celuilalt co-proprietar (soţ). În cazul în care mama este unicul proprietar, are dreptul să-l vîndă oricînd şi necătînd la faptul că aveţi viza de domiciliu în acel apartament.

Servus

17 мая 2019