Poate sotul sa imi ia copilul dupa divort?

6 сентября 2020 423

Vreau sa dau la divort, dar sotul ma ameninta ca imi va lua bebelusul de 1 an. Nu mai gasim limba comuna, nu ne mai suportam. El are apartament si o stare financiara mult mai buna. Eu la fel am unde trai cu copilul in conditii foarte bune (daca se iau in considerare asa factori). As vrea sa stiu care sunt sansele ca el sa ma desparta de copil acum sau pe urma (peste 3 ani). Nu am nevoie de nimic de la el. Dati-mi, va rog, un sfat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Aurelia,

În situația descrisă de Dvs. divorțul este posibil doar pe cale judiciară. Respectiv judecătorul va decide cu cine să rămână copilul. În marea majoritate a cazurilor copilul este lăsat cu mama sa.

7 сентября 2020