Poate tatal copilului meu sa mi-l ia si sa plece peste hotare fara acordul meu?

25 августа 2022 154

Buna ziua. Tatal copilului meu detine pasaport romanesc, iar copilul - certificat de naștere romanesc si pasaport moldovenesc biometric. Eu nu sunt casatorita cu tatal copilului. Poate acesta sa-mi ia copilul si sa plece peste hotare fara acordul meu?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Valeria, nu. El nu are nici-un drept, încercați să atenționați Poliția de Frontieră ( mun. Chișinău, str. Petrecanii 19 ), despre celea întâmplate.

25 августа 2022