Poate un avocat sa depuna cererea de divort pentru mine?

1 октября 2019 155

Eu vrau sa divortez, dar din pacate nu pot ajunge in tara sa depun cererea de divort (eu locuesc in Irlanda) si ma intreb daca ma poate reprezenta un avocat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Sigur că un avocat poate îndeplini toate procedurile ce țin de desfacerea căsătoriei, după caz, inclusiv și obținerea certificatului de divorț.

Pentru aceasta este necesar ca Dvs să eliberați o procură. Procura poate fi eliberată fie la fie la un notar local, în acest fiind necesară apostilarea acesteia, fie la... mai detaliat consulatul/ambasada Republicii Moldova din Irlanda.
Textul cu împuternicirile necesare poate fi pregătit de către avocat și poate fi bilingv în scopul evitării ulterioarelor cheltuieli legate de traducerea și legalizarea notarială a unei procuri.
Eliberînd o asemenea procură cu acordarea dreptului de a-și semna singur sie însăși mandatul avocațial, avocatul va fi împuternici cu drept de a semna și depune cererea din numele Dvs.
În cazul în care aveți necesitatea de a obține și certificatul de divorț va fi necesar să eliberați 2 procuri, deoarece prima va fi anexată la mandat și predată instanței de judecată, iar cea de a doua va fi necesară pentru reprezentarea la oficiul stării civile al Agenției Servicii Publice pentru a obține certificatul de divorț.
Contractul de asistență juridică cu avocatul poate fi încheiat și la distanță, iar plata se efectuează prin transfer bancar la contul Cabinetului Avocatului/Biroului Asociat de Avocați.

2 октября 2019