Poate un parinte lua copilul peste hotare fara acordul celuilalt parinte?

30 декабря 2022 35

Buna ziua. Potrivit legislatiei Republicii Moldova, poate un parinte lua copilul peste hotare fara acordul celuilalt parinte?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Noroc Ruslan, nu poate un părinte să iasă cu copilul în afara țării, fără acordul la aldoilea părinte. Eu îți aduc la cunoștință ce spune legislația în vigoare Legea nr. ^@( din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și intrarea în R. Moldova ” art. 3 al.5, unde este expus,... mai detaliat că în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vârstă până la 18 ani nu acceptă ieșirea acestora din R. Moldova, refuzul se constă în instanța de judecată de drept comun.

1 января 2023