Poate vanzatorul apartamentului sa desfaca contractul si sa ceara apartamentul vandut inapoi?

31 августа 2020 179

Un apartament a fost cumparat prin ipoteca. Pretul acestuia conform evaluarii a fost indicat in lei MD. La notar vanzatorul a confirmat ca a primit suma completa conform punctului din contract (in lei), doar ca pretul a fost achitat in Euro. Diferenta datorata ratei de schimb a banilor fata de suma indicata in contract este mai mica de 100 de euro. Poate acum vanzatorul sa desfaca contractul si sa ceara apartamentul inapoi?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
procedura în cauză pe cale amiabilă este posibilă fără limitări, daca nu sunteți deacord, vînzătorul poate solicita desfacerea contractului, este dreptul acestuia, doar că urmează să prezinte probe care ar avea un temei legal corespunzător, în cazul unui litigiu, problema se soluționează prin instanța de judecată, iar simplu motiv că... mai detaliat așa dorește, nu merge.

1 сентября 2020