Posibilitatile de parteneriat intre 2 persoane, o persoana juridica si o persoana fizica

23 января 2020 123

Buna ziua! Am o intrebare referitor la posibilitatile de parteneriat intre 2 persoane, o persoana juridica (SRL) si o persoana fizica. Este posibil intr-un contract de parteneriat sa fie stabilite drepturi egale pentru ambele parti? Puteti sa ma ajutati cu aceasta?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
ce ar urma să prevadă acest parteneriat? ce benificii, cum urmează a fi împărțite? investiția fiecăruia?
Ar fi vorba posibil de un contract de societate civilă
Prin contract de societate civilă, două sau mai multe persoane (asociaţi, participanţi) se obligă reciproc să urmărească în comun scopuri economice ori alte scopuri, fără... mai detaliat a constitui o persoană juridică, împărţind între ele foloasele şi pierderile.

24 января 2020
  • Юрисконсульт

Bună ziua Alexei,

Libertatea contractuală oferă posibilitatea părților să stabilească în contract orice volum de drepturi și obligații pe care ele le doresc, cu condiția ca să nu contravină legii. Legislația civilă tratează în mod egal persoanele fizice și juridice.

Cu privire la cadrul juridic al parteneriatului, posibil este vorba de... mai detaliat un contract complex cu elemente din diferite tipuri de contracte. Trebuie de văzut ce anume Dvs doriți să faceți, care e scopul parteneriatului.

24 января 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Este posibil.
Beneficii egale.
Drepturi egale nu pot fi intre SRL si persoana fizica (de ex ele au regim fiscal diferit).
Puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

25 января 2020