Pot aduce o mașina din Romania dacă mi-am preschimbat permisul din moldovenesc in romanesc?

5 октября 2020 1003

Buna ziua. Am inteles ca pot aduce o mașina din Romania și o pot tine in Moldova 3 ani chiar dacă mi-am preschimbat permisul din moldovenesc in romanesc (pe verso este indicat MD). Cu toate acestea, am auzit si parerea ca nu pot cu așa permis. Care este totusi solutia legala?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pe teritoriul MD se poate afla mijlocul de transport pe perioadă de 3 ani daca este introdus de un nerezident, adica toate actele sun facute peste hotare si nu transcrise.
Detalii va pot fi oferite de serviciul vamal

7 октября 2020