Pot afla online daca am interdictie de a intra intr-o anumita tara?

4 декабря 2018 4869

Buna! Doresc sa aflu online daca am interdictie de a intra intr-o tara. Sau poate un numar de telefon la care pot suna si, dindu-le datele mele personale, pot afla? Deoarece nu prea am timp sa plec undeva si sa scriu cerere.

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Bună ziua Diana,

Depinde la ce țară vă referiți.

Dacă este vorba de Federația Rusă, informația respectivă o puteți solicita de la organele competente din Federația Rusă și prin solicitare online. Acesta este link-ul http://services.fms.gov.ru/info-service.htm?sid=3000.

În caz că vă referiți la o țară din spațiul Schengen urmează să vă adresați în mod... mai detaliat particular la ambasada acestei țări pentru a obține informația respectivă.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

4 декабря 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Adresațiva la Centrul Comun de Vize pentru o verificare SIS (Sistemul de Informaţii Schengen – interdicţie pentru intrare sau şedere), completînd formularul tip. Verificarea SIS constă în controlul existenţei sau inexistenţei vreunei interdicţii de intrare a persoanei respective într-o anumită țară sau dacă are interdicție de ședere, sau are numai... mai detaliat o atenționare, care constituie, de fapt, cauza interdicției.

4 декабря 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Totodată incercați sa accesați pentru spațiul Schengen linkul de mai jos unde este descrisă procedura :
http://viza.md/content/video-afl%C4%83-gratuit-dac%C4%83-ai-sau-nu-interdic%C8%9Bie-de-intrare-%C3%AEn-spa%C8%9Biul-schengen

4 декабря 2018