Pot anula un contract?

7 апреля 2021 30

Am semnat un contract cu o scoala de studii online. Acum eu doresc sa întrerupem contractul, dar cealalta parte refuza. Ce pot face in asa caz?

Jurist comments 2

Alexandru Sîrbu
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Cât timp a trecut de când ați semnat contractul? Dacă mai puțin de 14 zile, atunci aveți dreptul de revocare (intuiesc că ați semnat ca persoană fizică).
Dacă mai mult, trebuie de studiat contractul și circumstanțele cauzei în raport cu legislația actuală.

8 апреля 2021
M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Sergiu.
Într-adevăr, așa cum a menționat colegul meu mai sus, în dependență de clauzele contractului și modalitatea în care a fost încheiat (fizic în prezența ambelor părți sau la distanță), se aplică prevederi diferite.

Spre exemplu, dacă profesionistul nu a transmis consumatorului informațiile privind dreptul de revocare, termenul de... mai detaliat revocare expiră la 12 luni de la sfîrșitul termenului inițial de revocare (adică 12 luni după 14 zile din momentul semnării).

Analizați contractul și reveniți cu detalii pentru a ne putea expune.

9 апреля 2021