Pot apela in judecata pentru pensia de intretinere a copilului incepand cu 2008?

25 марта 2019 72

Dupa divortul care a avut loc in 2008, am depus cerere pentru pensia alimentara, dar nu m-am prezentat la judecata. Pot sa cer acum pensia de intretinere a copilului, care sa fie calculata incepand cu 2008?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Există o hotărâre totuși de încasarea a pensiei de întreținere a copilului minor or atunci ați renunțat și doriți să depuneți o nouă acțiune ?

În cazul unei adresări noi în judecată, calculul acesteia va fi dispus prin hotărârea instanței de judecată din momentul adresării cu prezenta cerere.

26 марта 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Mihaela,

Cu regret nu puteți.
Pensia va fi încasată cu data depunerii cererii de chemare în judecată.

26 марта 2019