Pot beneficia de ajutor social?

3 октября 2019 12

Buna ziua. Astazi am fost anuntat ca ni s-a micsorat salariul si nu voi putea face fata cheltuielelor pe serviciile comunale, mai ales in sezonul rece. Bugetul familiei este de 2.800 lei salariu net, plus indemnizatia pentru un copil mic 1.340 lei. Suntem 4 persoane, dintre care 2 copii (de 6 ani si 1,5 ani), nu avem niciun bun imobil, stam in apartamentul surorii mele care la moment este peste hotare. Sotia nu lucreaza, este in concediu de maternitate. Putem beneficia de vreun ajutor social?

Jurist comments 1

Olesea Harti
  • Параюрист

Din situația descrisă de Dvs, familia dumneavoastră ar putea beneficia de ajutor social. Pentru aceasta trebuie să va adresați la asistentul social din regiunea unde locuiți sau la secția/direcția asistență socială, pentru a solicita o cerere de ajutor social. La cererea completta se anexeaza copiile buletinului de identitate a... mai detaliat membrilor adulți, copiile certificatelor de naștere ale copiilor, certificat de salariu net pe ultimile 6 luni, certificat de componența familiei și certificat cu privire la terenurile deținute.
Dacă mai aveți întrebări sau neclarități nu ezitați să le adresați.

17 октября 2019