Pot beneficia de despăgubire RCA?

13 мая 2019 112

Dacă șoferul vinovat avea permisul expirat, iar restul actelor în regulă pot obține despăgubire de la compania de asigurări?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dacă acesta deține asigurarea obligatorie atunci vă puteți adresa către asigurător cu privire la plata despăgubirilor iar în caz de refuz pe motiv că șoferul avea permisul expirat și astfel compania nu se obligă la plata acestora, vă puteți adresa către Biroul National al Asigurătorilor de Autovehicule care asigură... mai detaliat despăgubire in acest sens, adică atunci când posesorul automobilului nu a respectat obligația de asigurare obligatorie de răspundere civila auto internă/externă.

Totuși inițial încercați să formulați cererea către compania de asigurări deoarece legea in acest sens reglementează faptul unde compania urmează oricum să achite despăgubirile când asiguratul nu deținea categoria de permis respectiva de conducere ceea ce în tangență putem abstractiza și în raport cu speță dvs chiar daca expres nu este indicat că compania urmează să despăgubească daca permisul asiguratului era expirat

14 мая 2019