Pot chema in judecata un service auto pentru efectuarea lucrului necalitativ?

10 декабря 2018 351

Recent, am dus masina la un service auto din capitala pentru reparatia cutiei de viteze. Mi-au cerut o suma de bani, dar problema nu a fost rezolvata. Ei insista ca asa trebuie sa fie, dar de fapt nu-i adevarat. Cum pot sa-i atrag la raspundere pentru lucru facut necalitativ si sa mi se intoarca suma de bani achitata?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Bună ziua Viorel,

În caz că ați încheiat contract cu acest Service Auto atunci puteți să invocați executarea necorespunzătoare a obligațiilor contractuale și anume îndeplinirea necalitativă a lucrării.

Ar fi necesar să faceți o expertiză tehnică prin care să se constate starea automobilului. Ulterior o să o puteți prezenta în instanță... mai detaliat drept dovadă că reparația nu a fost efectuată calitativ.

Dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta.

10 декабря 2018

Artur, multumesc pentru raspuns. Din pacate nu am un contract, ba chiar service-urile autorizate din capitala nu ofera contracte in timpul executarii lucrarilor, daca ati accesat un service, cu siguranta cunoasteti.
Deci nu exista nici o alta modalitate de a rezolva acest conflict de interese?

10 декабря 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Viorel,
Adresați-vă cu o plângere la Direcția Generală de Administrare Fiscală Teritorială și sesizați instituția data despre faptul ca centrul de deservire auto percepe taxe fără sa elibereze bonuri de casa, factură, fapt ce presupune ca nu se tine evidența contabila corespunzător și se comite o evaziune fiscală.
De asemenea, sesizați... mai detaliat și Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței în legătură cu aceleași fapte și nu omiteți să menționați ca nu vi s-a întocmit un contract și nu ați fost informat despre defecțiunile depistate și volumul de lucru.

Posibil că în atare circumstanțe cei de la centrul de deservire auto își vor schimba poziția și vor fi de acord sa restituie suma percepută.

Ar fi bine dacă există careva martori care pot confirma că ați achitat careva sume acestora.

10 декабря 2018